Termal sağlıkta önemli adım
Termal sağlıkta önemli adım

Son Güncellenme Tarihi: 22-08-2020 13:28:57


DENİZLİ'nin şifalı sularıyla dünyaca ünlü turizm beldeleri Pamukkale ile Karahayıt'ın sağlık ve kür merkezi olması için yıllardır beklenen adım, bir otel tarafından atıldı.
Pam Termal Otel bünyesinde hastaların termal suyla tedavi olabilmeleri için Sağlık Bakanlığı ruhsatlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dal Merkezi açıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaşmalı merkezden özellikle bedensel ve zihinsel engelli çocuklar, termal havuzda rehabilitasyon, elektro terapi, egzersiz, masaj ve çamur tedavilerinden faydalanıyor.

Termal kaynaklarıyla yıllardan bu yana Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olan Karahayıt'ta yerli ve yabancı turistlerin termal sağlık hizmetlerinden faydalanması için kurulması düşünülen kür merkezi bir türlü hayata geçirilemedi. Bölgede bulunan oteller termal sağlık hizmetlerini bünyelerinde oluşturdukları SPA'larla verirken, bölgenin kür merkezi için ilk adımı Pam Termal Otel atarak, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dal Merkezi'ni açtı. Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşmalı merkezde fizik ve rehabilitasyon uzmanı üç doktor, üç fizyoterapist, altı masöz, iki sağlık memuru, iki pediodisyen, hemşire ve spor antrenörü görev yapıyor. Bölgede Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ilk termal tedavi merkezinden özellikle bedensel ve zihinsel engelli çocuklar yararlanmaya başladı. Merkeze gelen çocukların durumlarına göre uzmanların gözetiminde termal havuzda rehabilitasyon, elektro terapi, masaj, egzersiz ve çamur tedavileri uygulanıyor. Haftada en az iki kez merkeze gelen bedensel ve zihinsel engelli çocuklara üç saat boyunca tedavi yapılıyor.

YENİLERİNİN YAPILMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Merkezin açılmasıyla bel ve boyun fıtığı, kireçlenme, romatizma hastalıkları, kaza sonrası kırıkların tedavisi, felçli ve kas hastalıkları olan vatandaşlar da sevk yoluyla burada tedavi olabilecek. Karahayıt Beldesi'nde sağlık ve kür merkezi yapılması için başta Pamukkale Üniversitesi olmak üzere başka oteller ve kuruluşlar da çalışmalarına başladı.

ÇOCUKLAR TEDAVİ EDİLİYOR

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Berktaş, şu anda merkezde, zihinsel ve bedensel engelli çocukların tedavilerini yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

"Spastik, zihinsel veya bedensel özürlü, down sendromlu ya da kaza sonrası felç olan çocukları termal havuzlarda durumuna göre tedaviye alıyoruz. Çocukların kendine güvenleri gelişiyor. Grup eğitimlerine katılıyorlar. Tedavi sırasında vücutlarında eklem ve kas gruplarını doğru bir şekilde kullanmayı öğreniyorlar. Havuz tedavisi sonrası çocukların sorunlu eklemleri ve kaslarına masaj uygulanıyor. El becerilerini ve yürüme dengelerini geliştirmek için egzersizler yaptırıyoruz."

TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dal Merkezi Sorumlusu Dr. Turgay Sehil de, merkezin açılmasının bölge turizmi açısından önemli olduğunu vurguladı. Dr. Sehil şöyle dedi:

"Karahayıt bölgesinin ilk ve tek merkezi, şehir ortamından uzakta, ormanla çevrili bir ortamda açıldı. Kaplıca sularının hastalar üzerinde olumlu etkileri var. Bu tür merkezlerin açılmasıyla dünyanın dört bir tarafından insanlar tedavi olmak için buraya gelecek. Termal havuzlarda tedavi, diğer tedavilerden daha çok başarılı ve olumlu sonuçlar alıyor. Bu bölge kaplıca kür kenti olarak başarılı olacaktır."

BÖLGEYE CANLILIK GETİRECEK

"Karahayıt ve Pamukkale bölgesi uzun süredir turizme hizmet ediyor. İlk kez tam teşekküllü fizik tedavi merkezi burada açıldı. Bölgenin şifalı suyuyla başta Denizli halkı olmak üzere, Türkiye ve yurt dışından gelecek hastalara derman olacak. Buraya gelen hastalarımız, cüzi miktarda katkı paylarıyla tedavi olabilecek. Tedavi sonrası rahatlamış ve hastalıklarından arınmış şekilde ayrılacaklar. Bu tür hizmetlerin bölgede artacağını, bölgenin sağlık ve kür merkezi olması için canlılık getireceğini biliyoruz."