Kaplıca ve fizik tedavi ile Pamukkale’ye dünyadan şifa bulmaya geliyorlar
Kaplıca ve fizik tedavi ile Pamukkale’ye dünyadan şifa bulmaya geliyorlar

Son Güncellenme Tarihi: 22-08-2020 13:28:57

Dünyada benzeri olmayan travertenleriyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve şifalı sularıyla tedavi merkezi olarak bilinen Pamukkale, sağlık turizminde Avrupa’nın önemli merkezleri arasına girdi.

Pamukkale’nin kaplıca tesislerinin yoğunlaştığı Karahayıt bölgesinde, geçen yıl hizmete giren uluslararası tıp merkezinin Azerbaycan Sağlık Bakanlığı ile yaptığı protokolle başladığı termal turizm hareketi devam ediyor. Yılbaşından bu yana Belçika ve Almanya’dan hasta gruplarını ağırlayan merkezin son konukları Hollandalılar oldu.

Nobel Fizik Tedavi Merkezi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Sehil, termal sağlık alanında Pamukkale’ye yapılan yatırımlarla bölgenin sağlık turizminde uluslararası standarda ulaştığını söyledi.

Pamukkale’nin AB ülkeleri başta olmak üzere çevre coğrafyada travertenleriyle tanındığını, bu bilinirliği termal turizmde de kullanmaya başladıklarını dile getiren Sehil, Antik dönemden bu yana bir şifa merkezi olan Pamukkale’nin Avrupalılar tarafından yeniden keşfedilmeye başlandığına dikkati çekti.

AB ve çevre ülkelerin sağlık bakanlıkları ve sigorta kuruluşlarıyla yaptıkları sözleşmelerle Pamukkale’ye şifa bulmak için gelen turist sayısının her yıl katlanarak arttığına işaret eden Sehil, komşu ülkelerde ve Türkiye’de yaşanan bazı olayların bu artışı etkilemediğini kaydetti.